Pierwsza praca – jak zacząć szukać krok po kroku

Praca dla absolwenta

Poszukiwania pierwszej pracy zwykle dotyczą absolwentów szkoły średniej bądź studiów wyższych. W takim przypadku osoba wchodząca na rynek pracy nie ma co prawda doświadczenia, ale posiada wiedzę i umiejętności, które mogą być bardzo pomocne w poszukiwaniu pierwszego zatrudnienia. To właśnie te aspekty powinno się podkreślać na każdym kroku, tuszując tym samym brak odpowiedniego stażu pracy. 

Poszukiwania pracy można zacząć od akademickich centrów kariery, które często zamieszczają ogłoszenia dla absolwentów. Warto jednak uruchomić także dodatkowe kanały poszukiwania zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest rejestracja w urzędzie pracy, bo choć absolwent nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych, uzyskuje dostęp do różnego rodzaju oferty pracy. Poszukiwania powinny również przebiegać na własną rękę, z wykorzystanie internetu i portali ogłoszeniowych, na których pracodawcy najczęściej zamieszczają swoje oferty. Niektóre portale umożliwiają przesyłanie nowych ofert, które dopiero co pojawiły się na stronie, na maila. Wystarczy tylko wypełnić ankietę dotyczącą preferencji zawodowych i wykształcenia, a także doświadczenia, aby cieszyć się nowymi powiadomieniami.

Dobre cv

Pracodawca, dostając naszą odpowiedź na swoje ogłoszenie, zwróci przede wszystkim uwagę na nasz życiorys. Czasami wymagany jest także list motywacyjny, w którym musimy umieścić najważniejsze informacje o sobie i o swoich motywacjach do podjęcia pracy. Młode osoby często stawiają sobie pytanie, jak napisać list motywacyjny i cv w taki sposób, aby przykuło ono uwagę pracodawcy. Zacznijmy od cv. 

Przede wszystkim umieszczamy w nim najważniejsze informacje, które będą cenne dla pracodawcy. Dobrze, gdy nasz życiorys zmieści się na jednej stronie A4 – taka forma jest najporęczniejsza dla pracodawcy, który zwykle drukuje cv kandydatów. W życiorysie należy umieścić wiadomości, które odpowiadają wymaganiom zawartym w ogłoszeniu o pracę – dotyczy to głównie wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych cech pomocnych w wykonywaniu określonej pracy. Nie warto umieszczać w cv informacji o tym, do jakiej podstawówki uczęszczaliśmy czy jakie są nasze cechy charakteru – nie ma to dla pracodawcy większego znaczenia, a jedynie zajmuje cenne miejsce w naszym cv. O wiele lepiej skupić się na tym, co naprawdę może nam pomóc w otrzymaniu zatrudnienia.

Jak napisać list motywacyjny?

Z listem motywacyjnym zwykle mamy spore problemy i piszemy w nim zupełnie inne informacje niż te, które potencjalnie zainteresują pracodawcę. Przede wszystkim list musi być krótki i zwięzły. Nikt nie będzie czytał wielostronicowego podania o pracę. W liście motywacyjnym należy wspomnieć o swoim wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach – jest to niejako opisanie tego, co znajduje się w cv. 

Co więcej, warto wyjaśnić kwestie, które mogą być zastanawiające dla pracodawcy – na przykład dlaczego między ukończeniem studiów a szukaniem pierwszej pracy wystąpiła długa przerwa. Podanie o pracę powinno wyszczególnić nasze zalety, natomiast w subtelny sposób ukryć wady. 

Więcej porad dotyczących list motywacyjnego znajdziecie Państwo tutaj.

Generator cv 

W napisaniu dobrego cv pomoże nam bez wątpienia cv generator. Dzięki niemu otrzymamy przede wszystkim gotowy szablon tego, jak ma wyglądać nasz życiorys. Kreator cv pozwala na wybór różnych wzorów cv, które czynią życiorys bardziej czytelnym i przyjemnym dla oka. Oprawa graficzna cv jest bowiem bardzo ważna, w myśl powiedzenia – jak Cię widzą, tak Cię piszą. 

Generator cv pozwoli także przefiltrować informacje, które mogą być dla pracodawcy interesujące i odrzucić takie, które nie mają większego znaczenia. Swoje cv można więc stworzyć w kilka chwil i to bez wychodzenia z domu. Niektóre kreatory cv np. Banana CV dostępne są dla wszystkich bezpłatnie, inne zaś wymagają wniesienia pewnej opłaty, jednak z drugiej strony oferują one znacznie więcej możliwości celem stworzenia idealnego cv. Pamiętajmy, że bez niego trudno nam będzie otrzymać zatrudnienie, szczególnie jest – pomimo brak doświadczenia – mierzymy wysoko i chcemy aplikować do znanej firmy na dobre stanowisko. 

Rate this post

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel